EK: Slovenski zdravstveni sustav financijski najugroženiji starenjem stanovništva

Bez autora
Oct 11 2016

Slovenija će ove i iduće godine u svoje javno zdravstvo iz proračuna izdvojiti 5,2 milijarde eura, no njen zdravstveni sustav i opskrba starijih osoba u najvećoj su opasnosti u odnosu na ostale države EU-a kad je riječ o financijskoj stabilnosti, prema novoj ocjeni Europske komisije. Od 27 država EU-a, čije zdravstvene sustave Komisija analizira u svom najnovijem izvješću, Slovenija je jedina kojoj se dugoročno pripisuju visoki rizici financiranja sustava zdravstva i opskrbe starijih osoba, odnosno održivost sadašnjeg sustava i to zbog negativnih demografskih trendova koji su izraženiji nego u drugim članicama.

EK: Slovenski zdravstveni sustav financijski najugroženiji starenjem stanovništvaSlovenija će ove i iduće godine u svoje javno zdravstvo iz proračuna izdvojiti 5,2 milijarde eura, no njen zdravstveni sustav i opskrba starijih osoba u najvećoj su opasnosti u odnosu na ostale države EU-a kad je riječ o financijskoj stabilnosti, prema novoj ocjeni Europske komisije.

Od 27 država EU-a, čije zdravstvene sustave Komisija analizira u svom najnovijem izvješću, Slovenija je jedina kojoj se dugoročno pripisuju visoki rizici financiranja sustava zdravstva i opskrbe starijih osoba, odnosno održivost sadašnjeg sustava i to zbog negativnih demografskih trendova koji su izraženiji nego u drugim članicama.

Javni izdaci za zdravstvo i starije stanovništvo u EU-u povećavaju se zbog produženja prosječne životne dobi, a ne prati ih povećanje doprinosa pa će ti troškovi od 8,7 posto u 2015. godini porasti na 12,6 posto u 2060. ako se nešto ne poduzme u pogledu učinkovitosti upravljanja zdravstvom, uklanjanja nedostataka u bolnicama i pri potrošnji lijekova, te ako se ne poduzmu mjere kako bi se na zdravlje više utjecalo preventivnom politikom.

Izvješće Komisije predviđa da će na osnovi sadašnjeg trenda i demografskih kretanja stanovništvo Slovenije, sa sadašnjih 2,1 milijuna, pasti na dva milijuna u 2060., ali će troškovi zdravstva i opskrbe starijih neprestano rasti jer će se za 6 do 7 godina povećati prosječno očekivana životna dob.

Istodobno, postotak osoba starijih od 65 godina u tom će razdoblju biti povećan sa 17,3 posto u ukupnoj populaciji na čak 29,4 posto, dok će se broj starijih od 80 godina utrostručiti.

Zato će uz povećanje sada nedovoljnih stopa izdvajanja iz plaća za zdravstveni sektor biti potrebna i mnogo veća izdvajanja iz proračuna ili radikalne reforme sustava, upozorenja su koja Sloveniji već više godina upućuje Bruxelles.

Unatoč povećanju izdvajanja za zdravstvo u sljedeće dvije godine, što je prošlog tjedna u parlamentu prilikom proračunske rasprave premijer Miro Cerar nazvao jednim od proračunskih prioriteta, kao i održavanje sadašnje dostupnosti zdravstvenih usluga, stanje u sustavu sve je više zabrinjavajuće, navode slovenski liječnjici čija je komora za idući mjesec najavila generalni štrajk zbog teških uvjera rada, nedostatka potrebnog broja djelatnika i plaća. Plaće u slovenskom zdravstv su zadnjih godina zaostajale za prosjekom javnog sektora zbog restrikcija, a liječnici zahtijevaju da prosječna plaća liječnika bude skoro tri puta veća od državnog prosjeka, što znači nešto manje od tri tisuće eura neto.

Liječnici tvrde da je uz sadašnju košaricu prava pacijenata nemoguće održati potrebnu razinu usluga i da se zato čekanje na zahvate i operacije koja najviše brine i ljuti pacijente zato produžavaju i da je sredstva za zdravstvo potrebno povećati ili ići u daljnju liberalizaciju i privatizaciju sustava.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik